Zhodnocení koaliční spolupráce za kandidátku „DOBRÁ VOLBA pro DUNAJOVICE“
19. 9. 2022
Zhodnocení koaliční spolupráce za kandidátku „DOBRÁ VOLBA pro DUNAJOVICE“
19. 9. 2022

Politika a slušnost?   Nemožné.

            Politika je údajně druhé nejstarší řemeslo na světě. Občas si uvědomuji, že se v mnohém podobá tomu prvnímu.“ - Ronald Reagan.

           „Politika je špinavá“ říkával můj tatínek, který byl ročník 1903.

          „Politika je špinavá na všech úrovních“ doplňuji já, ročník 1960.

    Když jsem v roce 2006 poprvé kandidoval do komunální politiky v naší obci, věřil jsem, že slušnost do politiky patří a také jsem věřil, že když budou v zastupitelstvu a ve vedení obce slušní lidé, bude slušná i politika v obci.

Nyní, po 16 ti letech v obecní politice končím.

     V zastupitelstvu obce jsem byl zastupitelem, radním, místostarostou i starostou. Toto období 16 ti let mě hodně dalo i vzalo. Vzalo iluze a dalo nové zkušenosti. Za těch 16 let si toho mnoho pamatuji a hodně toho vím. Díky tomu, že jsem byl starostou obce, dostal jsem se také k informacím, které se běžný občan, dokonce ani zastupitel obce nemá šanci dozvědět. A to ani kdyby chtěl, což ze zkušeností vím, že je naivní si myslet. Když jsem na základě těchto získaných informací chtěl prosadit alespoň částečnou nápravu některých, obec – tedy nás občany poškozujících kauz a dřívějších rozhodnutí, nebyl v zastupitelstvu obce, tedy mezi většinou zastupitelů projeven zájem se tím zabývat. To ale znamená, že těmto zastupitelům nezáleží na obci a na občanech. Zděšení? Ne, realita. Člověk (kandidát či zastupitel) může říkat cokoliv, může lidem mazat med kolem pusy, být sladký a výřečný... Avšak skutky, ne řeči (kecy) jsou důležité. A o tom to celé je. Podle ovoce poznáte strom. To vyjadřuje vše. Skutky těchto řečníků (žvanilů) nemají s jejich činy naprosto nic společného. Pozorujte jejich skutky, ne řeči.

    Zastupitel obce má hájit především zájmy obce a zájmy svých voličů, kteří mu dali svůj hlas a projevili mu tak důvěru, aby byl jejich zastupitelem na obci. Realita našeho zastupitelstva je však zcela jiná. Zde (v zastupitelstvu), se hájí naprosto jiné než obecní zájmy. Běžně se tak děje za cenu lhaní a překrucování skutečností. Vím, o čem píšu.

    Jako zastupitel jsem vždy považoval za svoji přirozenou zodpovědnost a povinnost informovat občany obce o kauzách, které naši obec zásadně ovlivňují. Toto byl také jediný důvod, proč jsem se rozhodl zveřejněnnit některé informace, které se navíc týkají nás všech. A výsledek? Místo toho, aby se dotčení zastupitelé zajímali o pravost, případně o zdroj zveřejněných informací a následně se k těmto zásadním kauzám zodpovědně postavili, nazvali moje zveřejnění snahou o rozdělení občanů. Tedy z jich strany opět naprosto žádný zájem, natož zastupitelská zodpovědnost s cílem-byť minimální snahy o nápravu. Všechny informace a kauzy, které jsem zveřejnil a zpřístupnil je tak občanům jsou samozřejmě pravdivé a nemám problém si je s kýmkoliv veřejně vydiskutovat. Nejde mi o to někoho rozdělovat. Jde mi o zpřístupnění informací všem, kteří o ně mají zájem. Pokud jsem zastupitelem, je to moje povinnost a odpovědnost. Až zastupitelem nebudu, bude to mimo mne. Měla by to však být odpovědnost každého zastupitele.

    Zásadní kauzy, například prvky ÚSES, podpultový prodej pozemků, poplatky za odpad, zhodnocení spolupráce v koalici 2018-2020, odvolání starosty, skládka-poplašná zpráva atd.  si v případě zájmu můžete dohledat zde

    Blíží se komunální volby, které určí, kdo bude následující 4 roky sedět v zastupitelstvu a ve vedení obce. Jaké tedy budou komunální volby v roce 2022?  Budou po 16-ti letech opět zase pouhou fraškou. Letošní volby jsou o 4 kandidátkách notoricky známých lídrů. Z historie naší obce je zřejmé, že jsou všechny vzájemně propojené, jednobarevné a občanům nenabízejí žádnou alternativu, či možnou změnu oproti současnému stavu. Je tedy naprosto jedno, koho bude občan volit. Je také naprosto jedno, jestli občan za této situace k volbám půjde, či nikoliv. Oni se pak už nějak dohodnou. (Osobně věřím, že se už dávno dohodli.) Nic nového pod sluncem.

    Poprvé po 16-ti letech jsme se v předvolebním vydání časopisu „Naše obec“ dozvěděli od lídrů kandidujících uskupení především jejich vyjádření o tom, co se podle nich událo v minulosti, na místo informací pro občany, proč a s jakými cíli kandidují v letošních komunálních volbách. Pokud tedy pominu diskutabilní akci ČOV, pozemky pro stavbu RD a pokračování ve vydávání obecního časopisu, což se však dělo minimálně také i v celém minulém volebním období.   

    Dospěl jsem k poznání, že když jako politik od nikoho nic nepotřebujete, nepotřebují ostatní politici vás. Politika funguje podle principu něco za něco. Když vybočíte z řady a zajímá vás více obec a její občané než vlastní prospěch, (protože kvůli tomu jste přece do politiky šli), když nemůžete být ve své pozici prospěšní těm, kteří potřebují, aby jste jim byli jakkoliv zavázáni, princip přestává fungovat. Pak je velmi pravděpodobné, že se vás budou snažit rychle zbavit a na vaše místo si dosadit někoho spolehlivého, který s nimi bude stejnou hru hrát. Zjednodušeně se to nazývá korupce, která však zase do slušného chování nepatří. Tedy:

Politika a slušnost? Nemožné. Pár zdravých švestek mezi mnoha zkaženými dobrý kvas neudělá. Je to moje osobní zkušenost a musel jsem k ní dospět. Letos poprvé ve svém životě k volbám nepůjdu. Pokud kandidují pouze jednobarevná uskupení, postrádá podstata voleb smysl. Prinip volby, je možnost rozhodnut se mezi různými možnostmi.  K volbám letos pravděpodobně nepůjde mnoho občanů, kteří to cítí podobně jako já. . Rozumím jim. Přesto, s nadějí přeji naší obci a občanům vše dobré s vírou, že zázraky se dějí.  

Vít Záboj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *